یکتا کارآمدان توسعه آریا | طراحی و ساخت یونیت ضد عفونی ماورا بنفش ، متحرک ، ریموت کنترل از راه دور ……. Mobile UVC Disinfection Unit
15876
rtl,page-template-default,page,page-id-15876,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-13.2,qode-theme-bridge | shared by themes24x7.com,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive
 

طراحی و ساخت یونیت ضد عفونی ماورا بنفش ، متحرک ، ریموت کنترل از راه دور ……. Mobile UVC Disinfection Unit

یکی از روشهای ضد عفونی محیط های آلوده به ویروس و باکتری، استفاده از نور UVC جهت ضد عفونی سطوح پر ریسک می باشد. این اشعه در صورت برخورد با سطوح آلوده، DNA و RNA باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها و سایر عوامل بیماری زا را تخریب نموده محیط را ضد عفونی می نمایند. از عمده کاربردهای تایید شده این روشها برای ضد عفونی اتاق های بیمارستانی، درمانگاهها، کلینیک ها، مطب ها، آزمایشگاهها، مراکز بهداشت و همچنین اماکن عمومی نظیر مهد کودک ها، مدارس، ادارات دولتی، اماکن مذهبی، مساجد، حسینیه ها و سایر مراکز دارای مراجعه کنندگان پر تعداد می باشد. این کاربرد در دستورالعمل های دانشگاههای علوم پزشکی ایران مورد تاکید قرار گرفته است.

لامپ های UVC با ایجاد دو عامل فضا و هوا را ضد عفونی می نماید:

الف) اشعه UVC :

پس از 30 دقیقه فرایند ضد عفونی سطوح تحت تابش را تا 99 درصد کامل می کنند. لذا محیط بایستی تا حد ممکن تاریک شود و تردد بدون پوشش محافظ در محیط ممنوع است. جهت ضد عفونی سازی فضاهای داخلی، درب کلیه کمدها، قفسه های شیشه ای و وسایل موجود در اتاق، باز باشد. (شیشه مانع عبور اشعه مزبور می شود.)

ب) گاز ازون:

از برخورد اشعه ماورابنفش گرید C با اکسیژن محیط، قسمتی از O2 به ازن O3 تبدیل میشود که گازی شدیدا اکسید کننده و ناپایدار بوده و با آسیب به پوسته خارجی عوامل بیماریزا آنها را از بین میبرد و خود پس از 20 الی 60 دقیقه مجددا به اکسیژن تبدیل می شود. لذا هوای محیط و سطوحی که مورد تابش قرار نگرفته بدین صورت ضد عفونی می گردند. لذا قبل از روشن کردن چراغ، هواکش را خاموش نموده، در اتاق را بسته و درزهای در را تا حد امکان بپوشانید.

نکات کاربردی :

۱) در زمان روشن بودن لامپ های UVC نباید نور آنرا ببینید و اشعه آن هم نباید به شما برخورد کند. لذا کلید قطع و وصل اشعه خارج از اتاق و ترجیحا پس از ساعات کاری فعال گردند. در صورت تماس مستقیم افراد لباس های محافظ و عینک استفاده نمایند.
2) بازه اثر گاز ازن تولیدی بین 20 دقیقه تا یک ساعت پس از خاموش شدن لامپ ااست. لذا در این مدت مراقب باید بود که گاز ازن تنفس نشود. ( لازم به ذکر است که گاز ازن بوی تند و بدی دارد لذا این یک معیاری به دست ما می دهد که اگر در محیط این بوی بد را احساس نکنیم ازن تبدیل به اکسیژن شده است.) . چنانچه نیازمند تردد سریعر در فضای مزبور هستیم میتوان 20 دقیقه پس از خاموش شدن چراغ پنجره ها را بازنموده از هواکش استفاده کرد.
3) تمیز کردن سطح لامپ به طور دوره ای با دستمال آغشته به الکل عملکرد تابشی را بهبود می دهد .
4) نظافت محیط قبل از روشن کردن چراغ عملکرد ضد عفونی سازی را بطور قابل ملاحظه ای بهبود می دهد .